تبلیغات
robocup - آموزش میکروکنترلرهای ARM شرکت فیلیپس (LPC23xx Philips ARM eLearning)
 
robocup
همیشه کار باید با دقت انجام بشه...
 
 
آموزش میکروکنترلرهای ARM شرکت فیلیپس (LPC23xx Philips ARM eLearning)


 

پیشگفتار:

این پیشگفتار رو به ذهنم رسید خودمونی بنویسم که احساس میکنم معانی توی جمله بندیها و قواعد زبان نباید از بین برن:

من خودم ARM رو تازه شروع کردم و اولین چشمک زن رو که نوشتم شروع کردم به نوشتن و ضبط فیلمهای آموزشی

توی تاپیک دیگه گفتم اینجا هم میگم اولین محرک من کتاب آقای کاوه فارغی بود. نمیگم این کتاب کامل و بی نقص ولی یه عامل شروع خوبه به یک شرط: کتاب رو بیشتر از 5 تا 10 بار بخونید

دوستان لطف میکنن و پیغام میدن و تشکر میکنن... کار خوبی میکنید ... این دومین محرک من بود... فقط اگه سوالی دارید که منتظر پاسخ هستید لطف کنید پیغام خصوصی بدون آدرس email ندید

یه نکته دیگه: من الان سربازم و سرعتم کم شده و نمیتونم سریع جواب بدم ولی بیکار نشینید ... سر به سایت بزنید ... سوال بپرسید ... نظر بدید ... من هم تونستم حتما بقیه موارد رو هم تکمیل میکنم میذارم روی وبلاگ

موفق باشید

Philips ARM and Keil C Compiler:

خانواده میکروکنترلرهای ARM مدتی است که پا یه دنیای الکترونیک گذاشته اند. این معماری باعث ایجاد میکروکنترلرهای بسیار زیادی شده که از جمله شرکتهای محبوب و معروف در ایران میتوان به atmel و  philips اشاره کرد.ARM ها از نظر هسته CPU به چند دسته تقسیم میشوند که معروفترین آنها arm7 و arm9 است. کامپایلرهای معروف این سری میکروکنترلرها IAR و KEIL میباشد.

در اینم مبحث برروی میکرو کنترلرهای ARM شرکت فیلیپس کار خواهد شد و پروژه ها برای LPC2378 بسته میشوند. (این میکروکنترلر در حال حاضر در بازار ایران به مبلغ 18000 موجود است و از امکانات و سرعت زیادی برخوردار است)

برای دریافت دیتاشیت، بورد آزمایشی، فایلهای آموزشی و سورس کد اینجا کلیک کنید. در این صفحه ضروری ترین نکات ممکن برای راه اندازی میکرو کنترلر قرار دارد.

برای دریافت برنامه KEIL از سایت www.keil.com میتوانید دانلود کنید. و برای دریافت کرک و keygen نیز اینجا کلیک کنید. این برنامه به طور کامل و صحیح کار میکند و مشکلی تا کنون از آن مشاهده نشده است. برای دانلود میکروویژن 4 نیز اینجا کلیک کنید.(از آنجایی که در اینجا از uvision4 استفاده شده شما هم آنرا دانلود کرده و بعد از نصب برنامه اصلی آنرا نصب کنید)

برنامه H-jtag یکی از کاملترین و قویترین برنامه های رایگان پروگرامر و debugger میکروکنترلرهای ARM میباشد. برای دریافت برنامه و اصلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. بعد از نصب این برنامه در مسیر نصب فایل .pdf موجود است که طریقه ساخت یک دیباگر/پروگرامر ساده و کارآمد میکروکنترلرهای ARM را نشان داده است. این برنامه قابل اضافه شدن به KEIL بوده و از بسیاری از میکروکنترلرها از شرکتهای مختلف پشتیبانی میکند.

برنامه Flash magic یکی از برنامه های پرقدرت پروگرامر فیلیپس بوده که قابلیت آنرا دارد که از طریق bootloader موجود در ROM میکروکنترلر (بصورت کارخانه ای روی میکرو کنترلر قرار دارد) میکروکنترلر را پروگرام کند. از مزایای این برنامه ارتباط UART بوده و تنها راه بیرون آوردن میکروکنترلر lock شده به حالت عادی این برنامه میباشد. برای دانلود برنامه اینجا کلیک کنید.

نکته: دو برنامه بالا در بورد آزمایشی موجود در سایت فیلیپس (MB2300) به کار برده میشود. و میتوانید به راحتی سخت افزار این دو برنامه را در شماتیک MCB2300 مشاهده کنید.

در صورت نیاز به PCB میتوانید از اینجا (پایین صفحه) مراجعه کنید. البته این بورد تحت برنامه پروتئوس بوده و تا حد اماکن خلاصه شده است اما سازگار به MCB2300 بوده وای اگه نیاز به بکار گیری همه امکانات سخت افزاری میکروکنترلر دارید پیشنهاد میکنم که از آن استفاده نکنید چرا که تقریبا چیزی از امکانات سخت افزاری میکروکنترلر بکار گرفته نشده است.(شرایط دو برنامه H-jtag و flash magic در آن لحاظ شده است)

نکته: در صورت استفاده از PCB بالا بخاطر داسته باشید که ترتیب پایه های میکروکنترلر های فیلیپس LPC23xx بطرز عجیبی متفاوت از همه IC ها ی استاندارد بوده و در هنگام نصب بورد تبدیل به دیتاشیت میکروکنترلر مراجعه کنید و از ترتیب روی PCB پیروی نکنید(به جهت نوشته های روی میکروکنترلر و قرار گیری عمیقترین سوراخ کنار IC توجه کنید. نسبت به مدار بالا باید بورد مبدل 90درجه ساعتگرد چرخش کند تا در جهت مناسب قرار بگیرد)

لینکهای زیر فایلهای آموزشی این مبحث میباشد.(فایلها بصورت swf میباشند)

دانلود قسمت اول (ایجاد پروژه جدید در KEIL و دیباگ کردن با استفاده از simulator)

دانلود قسمت دوم (پروگرام کردن بوسیله H-jtag)

دانلود قسمت سوم (پروگرام کردن بوسیله Flash magic)

دانلود قسمت چهارم (دیباگ کردن در KEIL بوسیله H-jtag)

دانلود قسمت پنجم (کار با startup.s)

دانلود قسمت ششم (آموزش LPC23xx: استفاده از GPIO و تولید یک چشمک زن)

دانلود برنامه KEIL PLL wizard برای محاسبه سریع روابط PLL و فرکانس میکروکنترلر (netframework3.)

دانلود قسمت هفتم (آموزش استفاده از UART0)

دانلود قسمت هشتم (استفاده از UART0 بوسیله stdio.h)

دانلود قسمت نهم (اینتراپتها و منابع آن و استفاده از وقفه خارجی)

دانلود قسمت دهم (تایمر/کانتر و کپچر، راه اندازی و استفاده از اینتراپت آن)

دانلود قسمت یازدهم (GPDMA)

دانلود راهنمایی در تغییرات ایجاد شده در H-jtag 9.2 و keil mdk3.5 (طریقه دیباگ کردن در ورژنهای جدید)

دانلود قسمت دوازدهم (ADC)


بخشی از فایلهای فوق از لینک زیر قابل دانلود میباشند(فایلهای تصویری از این لینک مقدور نمیباشند): اینجا کلیک کنید


بنا به درخواست شما قسمتهای کوچک آموزشهای فوق در 4shared: اینجا کلیک کنید


اگر نظر ندید آموزشها قطع میشه (مثل آموزش اسمبلی برای AVR) لطف هم بکنید اگه میتونید email رو هم بذارید و پیغام خصوصی ندید چون blogfa اجازه نمیده پیغام خصوصی رو تائید کنم برای عموم(ممنون)


نکته: بعضی دوستان میگن نمیتونیم فایل های keil رو دانلود کنیم از لینک زیر اقدام کنید

https://www.keil.com/demo/eval/arm.htm

فرم رو پر کنید لینک دانلود داده میشه

نکته: دوستان درخواست PCB کرده بودن من ایرادهای قبلی رو گرفتم و تبدیل به پروتل کردم. از لینک زیر دانلود کنید(نکته: در هنگام قرار دادن برد تبدیل میکرو توجه کنید میکروهای فیلیپس از نظر جهت شروع پایه ها کمی متفاوتن به دیتاشیتهای شرکت فیلیپس مراجعه کنید ولی کوتاه بگم این سری در سه جهت فرورفتگی کم و از یک طرف فرورفتگی عمیقتری دارن که طرف عمیقتر پایه شماره یک میباشد(به نوشته های روی میکرو توجه نکنید))


دانلود PCB

راستی چون میخواستم برد کوچیک و کم هزینه در بیاد خیلی از قسمتها حذف شده و لطف کنید اگه استفاده کردید حتما یه بررسی اجمالی کنید (من دارم باهاش کار میکنم همه قسمتها رو استفاده نکردم ولی تا بحال موردی نداشته) اگه اشکالی داشت پیغام بذارید


درمورد keil: امروز 3/2/88

<<<آخرین ورژن keil رو از سایت دانلود کنید با همین keygen بهش کد بدید درست کار میکنه مگه بخواید دیباگ کنید که error لایسنس میده

اون دوتا dll که گذاشتم برای دیباگره ... یکم قدیمی تره ولی با ورژن جدید هم کار میکنه ... من مشکلی ندیدم

باید dll ها رو توی مسیر نصب فولدر arm هر کدوم رو توی فولدر همنام کپی کنید

بدون اینا زیر 32 کیلو دیباگ میشه>>>

نظر و ... یادتون نره

=============================================================

خوب امروز 13/9/89 دارم این مطلب رو میزارم:

خواستم یه کد بزنم که راحت بشه هر قسمتی از میکروکنترلر رو راحت راه انداخت و با سخت افزار زیاد درگیر نشیم:

این نسخه اولشه که اگه میخواید ببینید چطور کار میکنه برید فایلهای هدر رو نگاه کنید:

لینک دانلود:

http://etcelec.persiangig.com/ARM/lib/source.rar

پسورد:

w_w_w_._E_l_e_c_t_r_o_R_C_._b_l_o_g_f_a_._c_o_m


=============================================================


اگه لینکهای دانلود کار نمیکنن برید به این لینک:

http://electrorc.blogfa.com/post-41.aspx
کلید واژه ها: ARM، میکروکنترلر ARM، فیلیپس، NXP، سری 2000، lpc2000، lpc23xx، آموزش h-jtag، flash magic، بورد آموزشی، آزمایشی، مدار راه اندازی، شماتیک، PCB، کار با keil، دیباگ، debug، شبیه سازی

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : M.R.G golestani
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
مطالب مورد علاقه شما چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :